Поздравляем! Последнее вхождение (Президент) найдено в (

Президе́нт (від лат. praesidens, род. відм. praesidentis — той, хто сидить попереду) — багатозначне поняття: 1) виборний голова, керівник установи, організації, товариства тощо; 2) голова держави в країнах з республіканською або змішаною формою правління[1].

Історія поняття президент[ред. | ред. код]

Ймовірно, президентами в античні часи називали осіб, які керували різними зборами, проте в сучасному розумінні («глава держави») слово «президент» не вживалося аж до XVIII століття. Лише при підготовці до прийняття Конституції США 1787 року, коли постало питання про найменування нового виборного глави держави, вперше був використаний термін «президент» для позначення такої посадової особи. Першим президентом держави в світі став Джордж Вашингтон у 1789 році.

Поляки брали значну, можливо вирішальну участь у створенні США. Пам'ятник Костюшку розташований неподалік Білого дому. Історики дослідили, що Конституція США (1787) та польська Конституція 3 травня (1791) є спорідненими, мають спільну генеалогію, витоки у законодавстві Речі Посполитої (лат. Res Publica)[2]. Історія президентів Варшави починається з 1695 року.[3]

Характерні ознаки[ред. | ред. код]

Президент є символом єдності держави, представником і захисником інтересів громадян як у своїй країні, так і за кордоном; він несе персональну відповідальність за події в країні. Аналізуючи підходи, які склалися у світі до інституту президентства, можна виділити наступні основні ознаки, властиві президентам практично всіх держав:

Статус Президента за умов різних форм правління[ред. | ред. код]

У президентських республіках президент володіє широкими фактичними повноваженнями:

У парламентських республіках:

Змішана республіка (напівпарламентська, напівпрезидентська, парламентсько-президентська, президентсько-парламентська) — форма державного правління, яка поєднує ознаки президентської і парламентської республік, а саме: Як і у президентській республіці главу держави обирає народ, шляхом прямих виборів або колегією виборців, повноваження президента ширші і вагоміші, ніж у парламентській республіці:

У більшості змішаних республік використовується інститут контрасигнатури, коли частина актів президента має бути контрасигнована главою уряду, який несе за них відповідальність перед парламентом.

Поняття інституту президентства[ред. | ред. код]

У юридичній літературі виділяється поняття: інститут президентства або «інститут президента». Даний інститут носить конституційно-правову природу. Суть інституту президентства як системи норм, які спрямовані на регулювання процесу виборів президента, його повноважень і функціональних обов'язків і всі інші аспекти виконання ним владних повноважень. Т. Е. Каллаген розглядає інститут президентства як «сукупність владних повноважень президента у сфері державного управління, заснованих на конституційних нормах, що регулюють функціонування президентської влади».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Президент // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Напр., Joseph Kasparek-Obst[en]. The Constitutions of Poland and of the United States: Kinships and Genealogy. — Miami : American Institute of Polish Culture, 1980. — ISBN 025113579X. (англ.); Joseph Kasparek, "Kinships between the United States and Polish Constitutions (to 1831)," Antemurale, XVIII, 1974, pp. 9–61
  3. Prezydenci Starej Warszawy do 1792. Архів оригіналу за 2 липня 2020. Процитовано 2 липня 2020.

Джерела та література[ред. | ред. код]

) в позиции (38336)