Микола Степанович Черних
рос. Никола́й Степа́нович Черны́х
Народився 6 жовтня 1931(1931-10-06)
Усмань, Центрально-Чорноземна область, РРФСР, СРСР
Помер 25 травня 2004(2004-05-25) (72 роки)
Москва, Росія[1]
Країна СРСР СРСРУкраїна Україна
Діяльність астроном
Alma mater Педагогічний інститут Іркутського державного університетуd
Галузь астрономія
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук
У шлюбі з Черних Людмила Іванівна
Діти Маргарита Чернихd
Iaronika Tchernykhd

CMNS: Черних Микола Степанович у Вікісховищі

Мико́ла Степа́нович Черни́х (6 жовтня 1931, м. Усмань, Центрально-Чорноземна область, нині Усманського району, Липецької області — 25 травня 2004, Москва, Російська Федерація) — радянський та український астроном.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в місті Усмані Центрально-Чорноземної області (нині адміністративний центр Усманського району Липецької області) в родині тракториста. Коли хлопчикові було 9 років, в березні 1941, сім'я переїхала до Іркутській області — у село Шерагул Тулунського району.

Закінчивши школу, пішов в армію. Після служби, щоб займатися астрономією, у 1954 році вступив до Іркутського педагогічного інституту. На вступних іспитах Микола познайомився з Людмилою — майбутньою дружиною.

У студентські роки був старостою групи. Із спогадів Миколи Черних:

Ті роки були на рідкість багаті на різні астрономічні явища, і кожна така подія була для нас справжнім астрономічним святом: велике протистояння Марса в 1956 році, проходження Меркурія по диску Сонця, сонячні і місячні затемнення, дві яскраві комети — комета Аренда — Роланда весною 1957 року і комета Мркоса в серпні-вересні 1957 року, запуск перших радянських штучних супутників Землі. Особливо цікаві результати нам вдалося отримати по кометі Мркоса. Ми з Людмилою Іванівною тоді не передбачали, що в майбутньому нам доведеться зустрічатися особисто з першовідкривачем цієї знаменитої комети, видатним чехословацьким астрономом Антоніном Мркосом, приймати його у себе в Криму і бути у нього в гостях.

1957 рік був оголошений Міжнародним геофізичним роком (МГР). У всьому світі проводилися комплексні дослідження в області геофізики і астрономії. Студенти Микола і Людмила Черних два літні сезони вели в Іркутську програму спостережень сріблястих хмар.

У 1958 році, ще на 4-му курсі, приступив до праці під керівництвом в лабораторії часу Льва Надєєва. Незабаром туди ж прийняли Людмилу.

Із спогадів Миколи Степановича:

У трудовій книжці, яка на мене була заведена, в графі «Професія» було зроблено запис: «астроном». Щоб стати справжнім астрономом, мені треба було багато вчитися, але в лабораторії часу так називалася неофіційно посада — астроном-спостерігач. Спочатку я вів спостереження на пасажному інструменті за програмою визначення точного часу, а потім Лев Миколайович доручив мені встановлення і освоєння нового астрометричного інструменту — астролябії Данжона, отриманій за планом участі лабораторії в МГГ. Під керівництвом Надєєва я брав участь в установці і освоєнні нового приладу, розробці методики роботи з ним і складанні програми спостережень

У 1961 році за порадою викладача Каверіна вступив до аспірантури у Інститут теоретичної астрономії в Ленінграді. У 1963 році при організації спостережень малих планет у Кримській астрофізичній обсерваторії на посаду спостерігача порекомендували молодого астронома Черних, який відразу підключився до спостережень автоматичної місячної станції «Луна-4».

Працюючи завідувачем лабораторії з дослідження малих планет Кримської астрофізичної обсерваторії АН СРСР, учений розробив оригінальну методику спостереження за малими планетами (астероїдами). Подружжя Черних — рекордсмени за кількістю відкритих небесних тіл: Микола виявив 537 малих планет і дві періодичні комети, Людмила за кількістю відкритих малих планет займає друге місце у світі серед жінок-астрономів — 268.

Спеціалізувався на астрометрії й динаміці малих тіл Сонячної системи. Відкрив декілька комет, у тому числі періодичні комети 74P/Смирнової — Черних і 101P/Черних. Також — багато астероїдов, зокрема 2867 Штейнс, 3372 Братійчук та астероїд групи «троянців» 2207 Антенор.

Працював зі своєю дружиною Людмилою, яка один з відкритих нею астероїдів назвала на його честь 6619 Коля. Астероїд 2325 Черних, відкритий Л. Мркосом (Чехія), був названий на честь подружжя Черних.

Деякі відкриті астероїди[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://gamma400.lebedev.ru/docs/2005-astr.pdf

Посилання[ред. | ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її.