Картина «Астроном» художника Яна Вермера.
Галілео Галілей першим став використовувати телескоп для спостереження небесних тіл.
Астроном, ілюстрація з книги.

Астроном (ст.-укр. остроном[1]) — науковець, який досліджує зірки, планети і їх супутники, комети і метеоритні тіла, туманності, зоряні системи і речовину, що заповнює простір між зорями та планетами, у якому б стані вона не знаходилась[2].

Зібрані астрономами дані про будову і розвиток небесних тіл, про їх положення і рух в просторі дозволяють отримати уявлення про будову Всесвіту в цілому[2].

Основним інструментом астрономів впродовж століть був оптичний прилад — телескоп. Сучасні телескопи дуже складні оптико-механічні пристрої та дозволяють астроному спостерігати випромінення зірок, в тому числі й поза видимим діапазоном світла. Однак тепер до арсеналу астрономів додалися нові інструменти спостережень — радіотелескопи та космічні телескопи, встановлені на штучних супутниках, орбітальних станціях і космічних кораблях.

Професія астронома[ред. | ред. код]

Чим займається астроном? Багато хто уявляє роботу астронома, як постійне спостереження за зірками. Це не зовсім так: левова частка робочого часу йде на зіставлення і аналіз отриманих даних. Та і при всьому бажанні просиджувати дні і ночі перед телескопом не вийде: апаратура, що дозволяє робити точні спостереження, коштує дорого. Надпотужні телескопи можна перелічити на пальцях, і черга на них розписана на роки вперед. Мало того, в цю чергу ще потрібно потрапити: переконати, що саме твоє наукове завдання цікаве і перспективне.

Декілька днів спостережень і місяці і роки теоретичної роботи. За допомогою комп'ютерів астрономи складають зоряні карти, прораховують траєкторії переміщень небесних тіл. Конкретна робота залежить від спеціалізації астронома. Як і в будь-якій науці, в астрономії існує безліч напрямів: космологія, небесна механіка і зоряна динаміка, астрофізика, радіоастрономія, фізика галактик, зірок, астрономічне приладобудування.

Специфіка професії астронома: астрономія — одна з наук, де результати видно не відразу. Така робота не підходить «спринтерам», яким важливо бачити щоденні плоди своєї професійної діяльності. Також астроном повинен мати інтерес до науки і відкриттів.

Астрономи в Україні[ред. | ред. код]

Технічні ВНЗ не готують астрономів, проте у педагогічному ВНЗ є спеціальність вчитель фізики та астрономії, а професійних астрономів готують в національних університетах — Одеському, Київському, Харківському і Львівському. Після 4 курсу астрономи отримують ступінь «бакалавра фізики», а після 5 — фахівця або магістра астрономії.

Кар'єрний шлях астронома в Україні такий же, як і в будь-якій іншій сфері науки: навчання у виші, аспірантура, кандидатська дисертація, захист, наукова робота, докторська і т. д. З отриманням нового наукового звання росте і кваліфікаційний розряд, від якого в першу чергу залежить і заробітна плата. Астрономи, що мають гарну фізико-математичну і комп'ютерну підготовки та найвищий рейтинг за системою SCOPUS, прийнятою міністерством освіти і науки, в астрономів (1, 3 місця) входять в першу сотню найбільш рейтингових вчених, з них близько 15 астрономів. Активна молодь, що вивчає астрономію, має можливість закордонних поїздок і грантів, що також додає фаховості.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ЛЂтописець Великого князьства Литовъского и Жомоицьского. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
  2. а б Кононович Э. В., Мороз В. И. Общий курс Астрономии: Учебное пособие / Под. ред. Иванова В. В.. Изд. 2-е, испр. — М.: Едиториал УРСС, 2004. — C. 5—9. — ISBN 5-354-00866-2 (рос.)


Астрономія Це незавершена стаття про астронома.
Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її.
Професія Це незавершена стаття про професію.
Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її.
Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її.